
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 20.32 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Height | 8.89 mm |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 9.22 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 5 GΩ |
| Contact Plating | Tin, Gold |
| Lead Length | 4.19 mm |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Vertical |
| Operating Supply Voltage | 250 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 days ago) |
| Color | Blue |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 10 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Header, Pin, Plug |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | PBT |
| Circuit Application | Signal |
| Connector System | Wire-to-Board |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Contact Current Rating | 1 A |
| Housing Color | Blue |
| Contact Mating Length | 6.096 mm |
| PCB Mounting Orientation | Vertical |
| Contact Gender | Male |
| Mating Post Length | 6.1 mm |
| Contact Shape | Square |
| Shrouded End Dimension | 3.81 mm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Mating Connector Lock | Without |
| Termination Post Length | 4.19 mm |
| PCB Mount Retention | Without |
Stock: 524
Distributors
pcbx
Unit Price$1.32087
Ext.Price$1.32087
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.32087 | $1.32087 |
| 10 | $1.13278 | $11.32780 |
| 25 | $0.98231 | $24.55775 |
| 50 | $0.96332 | $48.16600 |
| 100 | $0.94470 | $94.47000 |
| 300 | $0.90832 | $272.49600 |
| 500 | $0.87334 | $436.67000 |
| 1000 | $0.83971 | $839.71000 |
| 3000 | $0.80737 | $2422.11000 |
| 5000 | $0.77627 | $3881.35000 |
